آشنایی با زندگی نامه حسین نورشرق

موسیقی کودک

موسیقی کودک

موسیقی سنتی ایرانی

موسیقی کلاسیک و پاپ


 

مطالب مرتبط با این پست

حسین نورشرق خواننده ایرانی است که در دو کشور ایران و روسیه زندگی و کار می کند. حسین با توانایی‌های غنی آوازی و نیز شناخت و درک عمیق از سیستم ساخت موسیقی کلاسیک ایران (ردیف) فعالانه سنت‌های کهن فرهنگ موسیقی ایرانی را توسعه می‌دهد. نورشرق به طور طبیعی با نوازندگان فرهنگ‌های مختلف ارتباط برقرارمی‌کند و پروژه‌های بین‌المللی مختلفی را زنده می‌کند که با صدای خود بر قلب مردم سراسر جهان تأثیرگذار است.در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با زندگی نامه حسین نورشرق بیشتر آشنا شوید.

زندگی نامه حسین نورشرق

نورشرق از سن خیلی پایین آواز ایرانی را شروع کرده و بخش زیادی از زندگی‌اش از دوران نوجوانی تا این لحظه در حال مکاشفه و تفرج در باغ پربار موسیقی ایرانی سپری شده است.

علاوه بر این در کشورهای مختلف کنسرت اجرا کرده و در فستیوال‌هایی رفته که ایرانی کمتر بوده و زندگی کرده و کلاً شناخت نسبت به فرهنگ ایران و ایرانی کم بوده است.

فعالیت هنری

آشنایی با زندگی نامه حسین نورشرق

نورشرق درباره فعالیت هنری خود اینگونه توضیح می دهد :.نزدیک به ۱۶ سال است که از ایران به روسیه مهاجرت کرده‌ام. در رشته‌های حقوق، فرهنگ شناسی با گرایش فرهنگ موسیقی ملل در مقطع دکتری به پایان رساندم.

همچنین به‌عنوان کارآموز در انستیتو تئاتری شوکینگ کارگردانی تئاتر تحصیل کرده‌ام. از سال ۲۰۰۸ نیز در کنسرواتوار چایکوفسکی به‌عنوان معاون مرکز فرهنگ موسیقی ملل و مدیر بخش مطالعات خاورمیانه مشغول به کار شدم.

در این کنسرواتوار یک مرکز به نام مرکز فرهنگ موسیقایی ملل یا جهان هست که نزدیک به ۴۰ سال تأسیس شده است. در این سال‌ها پژوهش‌های متفاوتی در قالب پایان‌نامه لیسانس و دکتری در ارتباط با فرهنگ موسیقایی خاورمیانه و مشخصاً در ارتباط ایران نگارش و دفاع شده است، همین‌طور این مرکز مشخصاً کنفرانس‌هایی را درباره موسیقی ایران و خاورمیانه برگزار کرده است.

پیش از این زمانی که جیوانی کنستاتینو ویچ میخایلوف مؤسس این مرکز در قید حیات بود، تا میانه دهه ۹۰ میلادی، این مجموعه به‌عنوان گروه درسی در کنسروتوار ارائه می‌شد، اما با مرگ زودهنگام این آهنگساز و پژوهشگر، این گروه درسی تبدیل به یک مرکز مطالعات و هنری شد.

من نیز از سال ۲۰۰۸ به این مجموعه ملحق شدم و از آن زمان تاکنون مطالعات حوزه موسیقی ایرانی و خاورمیانه سر و شکل جدی با محوریت فرهنگ موسیقی ایران به خود گرفته است.

شناخت موسیقی ایران به جهان

نورشرق در ادامه گفت : وقتی به روسیه آمدم متوجه شدم بخش زیادی از مردم ؛ ما و کشورمان را نمی‌شناسند و حتی ایران و عراق را اشتباه می‌گیرند.

چالش مواجه با فرهنگی که ایران را نمی‌شناسند تبدیل به یک علاقه‌مندی برای من شد. موسیقی ایرانی در شهرهای روسیه نظیر مسکو، سنت پترزبورگ و... مخاطب مشخص دارد که این نوید را می‌دهد اگر موسیقی ایرانی با شناخت فرهنگ بدون تلقین و فشار بیش از حد ، مخاطب جدی پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به این که کشور ما از تنوع موسیقی بسیار قابل توجه برخوردار است، گفت: این موسیقی کهن‌سال هنوز در جای‌جای آن، نه به شکل موزه بلکه به شکل زندگی حیات خود را دارد.

در بخشی از آن هم موسیقی کلاسیک ایرانی وجود دارد که به دلایل قرابت با زندگی شهری و تغییرات اجتماعی بیشتر در معرض دگردیسی و تغییرات و تبعات این تغییرات قرار می‌گیرد.

حسین نورشرق در پایان ؛ درباره بازخورد حضور ارکستر در روسیه هم گفت: به نظر من حضور ارکستر سمفونیک که با همکاری دوستان انجام گرفت حائز اهمیت می‌تواند باشد چرا که به غیر از یک اکت هنری و پرفورمنس می‌تواند به لحاظ فنی مورد آنالیز و بررسی قرار بگیرد و امیدوارم این اتفاق بیافتد.

بنر وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام

اگر به دنیای موسیقی علاقه دارید و تردیدها شما را از شروع این مسیر دور نگه داشته است، ما در بزرگترین و بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران و منطقه نارمک پذیرای شما خواهیم بود تا در این مسیر همراه شما باشیم. فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید و یا درخواست مشاوره‌ی رایگان ثبت کنید

3 thoughts on “آشنایی با زندگی نامه حسین نورشرق

  1. با سلام من عاشق موسیقی به خصوص سنتی هستم ایران ازنظر فرهنگ وموسیقی قطعا برترین کشور جهان است. واز آقای حسین نورشرق ودیگر دوستان متشکرم که ایران را در دنیا برجسته می کنند

  2. درود بر حسین نورشرق که به زیبایی هر چه تمام تر آثار فاخر موسیقی ایران را در فرنگستان به نمایش میگذارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.