آرپژ به چه معناست؟

شاید شما هم اصطلاح آرپژ را زیاد شنیده باشید اما با مفهوم آن آشنایی نداشته باشید.باید بدانید که اگر می خواهید در مسیر هنری خود پیشرفت داشته باشید باید با اصطلاحات رایج و کاربردی آشنا شوید. ما در این مطلب آرپژ را مورد بررسی قرار داده ایم ، بنابراین اگر به این موضوع علاقه دارید ،در ادامه این بخش از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام با مفهوم آرپژ آشنا شوید.

آرپژ به چه معناست؟

آکورد (هارمونی) یکی از مهمترین بخش های تئوری موسیقی است. تاکنون آکورد را فقط به‌عنوان گروهی از صداهای همزمان، یا به‌عبارتی یک بلوک صوتی، شناخته‌ایم. اما آرپژ در واقع نواختن تک به تک نتهای یک آکورد به جای اجرای همزمان آنها میباشد. تکنیک آرپژ در نوازندگی سازهای  پیانو ، گیتار  و چنگ   بسیار مهم و کاربردی است.

هنگامی‌که صداهای آکورد به‌طور جداگانه و یکی پس از دیگری به صدا درآیند، یک آکورد شکسته یا آریژ پدید می‌آید. آریژ ممکن است در ملودی یا همراهی آن کاربرد یابد.

تعریف آکورد شکسته

زمانی که نت های تشکیل دهنده یک آکورد به اصطلاح در موسیقی شکسته میشود، یعنی صدا ها یکی پس از دیگری به گوش می رسد.

در این حالت اصطلاحاً آکورد شکسته میشود، بنابراین حالت تعادل p شکل می گیرد .

البته به این موضوع هم توجه داشته باشید که لزوماً هر آکورد شکسته ای نمی تواندآرپژ باشد. چون در آرپژ هماهنگی قرار گرفتن نت ها دارای اهمیت بسیار زیادی است است یعنی اول سوم پنجم و شاید هشتم .

تفاوت دیگر این می باشد که هر آکورد سه صدایی می تواند تبدیل به آکورد شکسته با صحنه شود در صورتیکه آرپژ از سمپل گام پیروی می کند.

در بیانی دیگر، آرپِژ یا چنگ‌سان، نوعی آکورد شکسته است که در آن، نغمات به‌صورت متوالی از بم به زیر یا از زیر به بم اجرا می‌شود.

نکته مهم آرپژ این است که هر انگشت دارای استقلال و شخصیت خاص خود است. اغلب هر انگشت وظیفه ضربه زدن به یک سیم مشخص را برعهده دارد. در نواختن قطعات سرعتی آرپژها نباید مبهم و درهم گوش برسد، بلکه باید تک تک نتها با فاصله زمانی منظم و به وضوح شنیده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.