درباره ما

آموزشگاه موسیقی الهام وجود دارد تا به هنردوستان کمک کند ناگفته‌هایشان رابنوازند و بخوانند.

موسیقی به عنوان یک زبان - Victor Wooten

آموزشگاه موسیقی الهام از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز نمود. از آن زمان الهام به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین مراکز آموزش موسیقی در شرق تهران، همواه از اساتیدی بهره می‌جوید که علاوه بر قدرت نوازندگی و چیره‌دستی، علاقه عاشقانه به یاد دادن و به اشتراک گذاشتن آن‌چه می‌دانند، داشته باشند.

آموزشگاه موسیقی الهام تحت نظر و با مدیریت نسیم دارا فعالیت می‌کند.

در الهام بر این باوریم که موسیقی نوعی زبان است. درست مانند زبان‌ها گفتاری، موسیقی برای بیان احوال و افکار استفاده می‌شود. موسیقی و زبان، هر دو، می‌توانند به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با دیگران به کار گرفته شوند و قابل خواندن و نوشتن هستند. در بسیاری موارد موسیقی بهتر از زبان گفتاری کار می‌کند، چرا که برای تأثیرگذاری، احتیاجی به فهمیده شدن فعالانه ندارد.

اگر چه بسیاری از موسیقی‌دانان بر سر شباهت موسیقی و زبان توافق دارند، اما به ندرت موسیقی را مانند زبان تدریس می‌کنند. بسیاری از موسیقیدانان بر این باورند که موسیقی را تنها می‌توان از طریق پیاده‌سازی رژیمی سفت و سخت، تحت سرپرستی مربی ماهر آموخت. این رویکرد برای صدها سال استفاده شده و موفق هم بوده، اما با این روش، زمان زیادی طول می‌کشد تا شخص آموزش ببیند به عبارت دیگر، این فرآیند بیش از حد طولانی است.

به اولین زبانی که یاد گرفتید فکر کنید. چگونه آن را آموختید؟ زمانی که اولین زبان‌تان را یاد می‌گرفتید، چند سال بیشتر نداشتید. در آن زمان وقتی اشتباه می‌کردید، کسی به شما خرده نمی‌گرفت و شما هم از اشتباهاتتان یاد می‌گرفتید. همچنین در آن سن، به شما اجازه داده می‌شد که با بزرگسالان که بسیار از شما حرفه‌ای‌تر بودند، حرف بزنید. به قول موسیقی‌دانان، به عنوان یک کودک به شما اجازه داده می‌شد تا با حرفه‌ای‌ها همنوازی کنید!

در الهام، ما به آموزش موسیقی همان‌گونه نگاه می‌کنیم که گویی زبان مادری همه انسان‌هاست. این فرآیند یادگیری طبیعی، زمان آموزش را کوتاه‌تر کرده و اثربخشی آن را به مراتب بیشتر می‌نماید. در این رویکرد، اشتباهاتی که شخص در مسیر یادگیری مرتکب می‌شود، بهترین وسیله و فرصت برای یادگیری مؤثر هستند. ما باور داریم ایجاد علاقه برای نواختن، بسیار پر اهمیت‌تر از ایجاد محیطی برای تمرین خشک و بی‌روح است. نکته اصلی که الهام به آن توجه دارد این است که موسیقی از موسیقی‌دان می‌اید و نه از ساز. همان‌گونه که گفتار زمانی مؤثر است که گوینده مطلبی جالب برای گفتن داشته باشد، موسیقی هم زمانی ارزشمند است که موسیقی‌دان مطلبی جالب برای نواختن یا خواندن داشته باشد.